DUŞAKABİNLERE NEDEN KAPLAMA YAPILIR?

Share the joy
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  

Duşakabinlerde Neden Kaplama Yapılmasına İhtiyaç Duyulur?

 Duşakabinlerde neden kaplama yapılmasına ihtiyaç duyulduğunu hiç düşündünüz mü? Aslında bunun  cevabı çok basit. Duşakabinlerinizin  metal kısımlarının  su ile olan teması oksitlenmeye ve  bu da  zamanla  duşakabinlerinizin paslanmasına neden olabilir. Böyle bir problemi yaşanmasını elbette kimse istemez.  İşte bu tür problemlerin yaşanmasını önlemek ve duşakabinlerin kullanımının  daha uzun ömürlü olması için  kaplama yapılır.

sert-eloksal-kaplama

Şimdi gelin duşakabinlerin uzun ömürlü olması için büyük bir önem arz eden ve en sık yapılan kaplama çeşitleri neler birlikte inceleyelim:

1-Renkli Eloksal Kaplama

 Duşakabinlerdeeloksal kaplama artık  sadece dayanıklılık açısından değil aynı zamanda görsel olarak da kullanmaya başlanıldı. Tasarımcılar renkli eloksal kaplama ile kaliteli ve birbirinden şık duşakabinler üretmeye başladılar. Anodizing adı verilen  bu işlem sayesinde sadece metalik renklerle  değil artık rengarenk kaplamalar da yapılabilmeye başlanıldı  Özellikle sipariş ile  duşakabin yaptırmak isteyenler bu sayede  istediği her renkte duşakabin yaptırabilmektedir. Renkli eloksal kaplama tekniği yeni yayılmaya başlanmasına  rağmen oldukça tutulan bir tekniktir.

LYON

 2- Sert Eloksal Kaplama

Eloksal kaplamaları diğer kaplama şekillerinden ayıran en önemli özelliği diğer kaplamalar gibi metal aksamın üzerine yapılmamasıdır. Alimünyum bir yüzeyi farklı bir şekilde oksitleyerek üzerinde ince  bir tabaka oluşmasını sağlar. Bu işleme anodik oksidayson denir Bu kaplama şekli sayesinde ise alüminyum koruma altına alınmış olabilir ve günlük kullanım için duşakabinlerde  mukavim sonuçlar elde edilmesine yardımcı bir yöntemdir.

sert-eloksal-kaplama (1)

3- Sert Krom Kaplama

 İsminden de anlaşılacağı üzere kaplama sonucunda sert ürünler elde edilmesine yarayan bu teknik, aynı zamanda çok daha  dayanıklıdır. Sert krom kaplama özellikle aşınmaya karşı çok dayanıklı bir kaplama tekniği olarak da bilinir. Duşakabinlerin pasa ve aşınmaya karşı dayanıklılık kazanmasını sağlar. Uzun ömürlü olması nedeniyle üreticiler ve kullanıcılar tarafından çok tutulmakta olan bir tekniktir. Krom kaplama ile  kaplanan yüzeylerde metalik bir renk oluşmaktadır. Bu kaplama şeklini tercih ediyorsanız yaklaşık 50 lira  kadar bir fark ödemeniz gerekebilir. Ama değer mi diye soracak olursanız cevabı kesinlikle değerdir.

yaygin-kaplama-cesiti-sert-krom

4-Siyah Krom Kaplama

 Kromdan gelen oldukça şık görüntüsü ve kaplama kalitesi ile dikkat çeken bu kaplama tekniği duşakabinlerde uzun süreli kullanım avantajı da sağlamaktadır. Piyasadaki standart duşakabinlerie kıyasla kullanımı daha uzun  ömürlü olan bu teknik kompakt duşakabin ya da yuvarlak tekneli duşakabinlerde sıklıkla kullanılmaktadır.

siyah-krom-cerceveli-dusakabin

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir