Seramik Karo Çeşitleri Hakkında

Share the joy
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  

Seramik Karolar

Porselen Karolar: Porselen karolar, geçirimsiz, ince taneli ve düz bir yapıya sahiptir. Parıltısız,  mat, cilasız ve parıltılı yani cilalı  olan türleri de vardır. Çok yönlü olarak kalınlık ve ölçülerde üretimleri yapılmaktadır. Özel bir bileşikten toz sıkıştırma yöntemiyle üretilmiş  seramik türüdür.

 

yeni-moda-vitra-seramik-modelleri2dbb29950b6a47e582b58af82265fab9

Taşocağı Karoları: Natürel alüvyondan ya da Konsantresi yüksek kayaçtan çıkarma yöntemiyle yapılan parlak veya parıltısız olan karolardan oluşmaktadır. Bu tür karoların en bilinen koyu kızıltılı gölgeli olanlardır. Yalnızca devetüyü, kahverengi ve gri gölgeli olanları da vardır. Banyolarda Duşakabini konumlandırdığınız alanlarda kullanım için uygundur.

Glass-font-b-tile-b-font-sheets-arch-yellow-pattern-crystal-mosaic-kitchen-backsplash-font-b nedenser_34

Meksika Karoları/ Terracota: Bu karo türü genel itibariyle el yapımı olup, fazla renk ve farklı doku çeşidi bulunmaktadır. Değişik şekil ve ölçütlerde üretilmektedir. Meksika karosu daha önceden neticelenmekte olabileceği gibi yüzey üzerinde yıpranmaya önlemek amacıyla sonraları ayrı türde bir kaplama işlemede gerektirebilir. Bnyaolarda duşakabin uygulaması yapılacak alanlarda zemin ve duvar kaplaması olarak kullanılabilinir.

images

Terrazzo: Portland çimentosu ya da epiksi içinde mermer veya granit parçalardan meydana gelen karolardır. Değişik kalınlık ve ölçütlerde çeşitleri bulunmaktadırlar. Banyo alanlarının dışında otel Restaurant gibi yoğunluğun fazla  olduğu mekanlarda sıklıkla kullanılmaktadır.

images (1)

Beton Karoları: Beton yani konglomera karoları değişik ölçülerdeki mermer ve taş parçaları ile portland çimentosu, polyester reçinesi ya da epiksi karışımından üretilmektedir. Kalınlıkları 6 ile 20 cm arasında sırlanmış seramik karoların bakım seramik yer karolarını temizliği de oldukça kolaydır. Bunun için aşağıdaki irşatlara uymak yeterli olacaktır.

images (2)

— Sırlanmış karoları düzgün bir şekilde süpürün.

— Leke ve toz taneciklerinin oluşmasının önüne geçmek için karoları aynı şekilde düzgün bir şekilde yıkayın. Fazla baskın kimyasallar olmayan, sulandırılmış deterjan ile önce karoları silin daha sonra da temiz, ılık suyla çalkalayın.

— Amonyak içren temizleyicilerden kaçının zira bu tür temizleyiciler sıvanızın renginde değişikliğe neden olabilir.

— Sırlanmış karoları temizlerken yağ içeren temizleyiciler kullanmaktan kaçınım.

— Karolarınızı kesinlikle cilalamayın Bu hem sırlanmış karolarınız üzerinde cila birikintisi oluşmasına hem de düşüp kayıp düşmenize neden olabilir.

 

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir